Uforglemmelig musik og motion til weekenden i Vester Skerninge

Foto: Kultunaut.
dato

Gør dig klar til en weekend i Vester Skerninge fyldt med musik fra Kaya Brüel og energisk træning med Filippa Outdoor Løb. Der venter oplevelser for både musikelskere og dem, der vil holde formen ved lige.

Aftenkoncert med Kaya Brüel

På lørdag den 27. september 2025 åbner Ollerup Forsamlingshus dørene for en særlig musikalsk aften med Kaya Brüel. Sammen med sit orkester vil hun levere akustiske numre fra Jomfru Ane Band, et nostalgisk tilbageblik på hendes mors og mosters tid med politiske toner.

Dørene åbner kl. 18.00, hvor gæsterne kan nyde en middag kl. 19.00, inden musikken begynder omkring kl. 20.30. Arrangementet byder på en rejse tilbage i tiden, hvor musik spillede en central rolle i samfundet.

Sted: Ollerup Forsamlingshus, Svendborgvej 110, 5762 Vester Skerninge
Entré: 125-250 kr

Søndagsløb med Filippa Outdoor Løb

Søndag morgen den 28. september 2025 inviteres unge løbeglade sjæle til at deltage i udholdenheds- og fedtforbrændingstræning med Filippa Outdoor Løb. Træningen er struktureret med lav puls i et roligt tempo, og der løbes en længere rute med opdelte hold, så alle kan være med på deres niveau.

Tidspunkt: Kl. 08:00
Sted: Filippahuset, Filippavej 64, Hundstrup, 5762 Vester Skerninge
Entré: Fri entré



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut